Allen Buchanek mal 19 rokov, keď sa 24. apríla 1962 ocitol v plameňoch explózie naftovej rafinérie. Práve sa vracal domov zo športového zápasu amerického bejzbalu, v ktorom videl zmysel svojho života a svoju budúcu kariéru. V aute, s ktorým sa blížil k hustým oblakom plynov plaziacich sa nad diaľnicou, sedela jeho priateľka Judith. Ako začali prenikať domnelou hmlou, nastala explózia a plamene dosahovali výšku sto metrov. Auto zastalo a už sa nedalo naštartovať. Plamene boli vôkol auta i vo vnútri. Ich telá horeli.

Po prevoze do nemocnice upadol Allen na tri dni do kómy. Počas týchto dní Judith zomrela práve na svoje 21. narodeniny. Lekári oznámili rodičom, že Allen nemá nádej na prežitie. Houstonské televízne stanice a noviny sledovali jeho stav niekoľko týždňov. Na nemocničnej chodbe sa pri jeho dverách nepretržite striedali kresťania na modlitbách. Prosili Boha o jeho záchranu. Keď sa z kómy dostal, preklínal Boha, ktorý mu zobral životný sen. Cítil výčitky za priateľkinu smrť.

Keď doktori videli, že Allenovi sa darí prekonávať traumu, ťažké infekcie, priotrávenie, zápal pľúc a stratu kože, rozhodli sa pre neho robiť niečo viac, ako len tíšiť bolesť. Počas šiestich mesiacov sa podrobil dvanástim operáciám a transplantáciám kože. Pri siedmej operácii mu srdce prestalo biť. Nastala klinická smrť. Chirurg siahol po skalpeli, otvoril mu hrudný kôš a srdce mu interne masíroval sedem minút. Následné testy ukázali, že zásah prekonal bez poškodenia srdca i mozgu, ktorý bol bez kyslíka. Počas ôsmej operácie sa zlyhanie srdca zopakovalo. Telo už nedokázalo prijať anestetiká. Chirurg mu hrudný kôš znovu otvoril a masíroval srdce. Teraz to však trvalo dlhšie. Počas tých ťažkých minút ten istý chirurg zápasil za jeho život a nahlas sa modlil k Bohu o jeho záchranu. Ostatní doktori na operačnej sále mu po desiatich minútach dôrazne dohovárali, aby ho už „nechal odísť”, vraj je už mŕtvy. Keby mu srdce aj znovu naštartovalo, jeho mozog bez poškodenia určite nezostane. Po dlhých pätnástich minútach, ktoré sa javili ako večnosť, začal dýchať. Po následných testoch mozgu i srdca lekári prehlásili, že nič podobného v lekárskej histórii nezažili – aj po prežití takejto traumy zostal bez poškodenia srdca i mozgu. Allen sa vtedy druhýkrát narodil.

Následné operácie sa museli uskutočniť bez anestetík. Jeho kričanie od bolesti bolo počuť v celej nemocnici. Dvakrát mal to šťastie, že od bolesti upadol do bezvedomia. Operovať mu museli prsty, ktoré sa už stihli zrásť dokopy, podobne ústa, i ruky k boku tela, pretože boli ešte stále bez kože.

Pred ukončením šesťmesačného pobytu v nemocnici sa Allen musel znovu naučiť chodiť, obliekať sa, písať. Zobrať do ruky pero, vidličku, pohár, zašnurovať si obuv – to všetko boli nesmierne ťažké a dlhotrvajúce úlohy.

Doma to bolo ešte horšie. Otec bol alkoholik a ateista. K svojim štyrom synom nemal žiadny vzťah. Na Allena doľahli depresie. Jeho tvár bola zohavená. Deti sa ho vonku báli. Jeho bratia tiež nevedeli, ako sa k nemu majú správať. Z uší zostali len vyčnievajúce chrupavky. To, čomu sa hovorí tvár, boli len zjazvené pozostatky ľudského mäsa.

V tom najhoršom mu zatelefonovala Sharron. Bola to dievčina, s ktorou sa spoznal len týždeň pred nehodou. Keď sa o jeho nehode dozvedela z televízie, začala za ním chodiť do nemocnice každý deň. Začala ho nahovárať na zhromaždenie kresťanov, Allen o tom nechcel ani počuť. „Ak je tvoj Boh Bohom lásky, tak ja ho takého určite nepoznám!” zareagoval. Po vytrvalom naliehaní však so Sharron urobil dohodu. Povedal jej: „Pôjdem s tebou jeden, jediný raz v živote.”

Išiel. Pri počúvaní Božieho slova pochopil, že je hriešnik a že Ježiš zomieral na kríži aj za jeho hriechy a pre jeho spásu. Cítil, ako ho Boh Otec priťahuje k Synovi, s ktorým v tých chvíľach mohol vstúpiť do živého a osobného vzťahu. Otvoril svoje srdce Pánovi a vyznal mu svoje hriechy. Narodil sa znova. Už tretíkrát...

Po prvý raz v živote ho zalial hlboký pocit skutočnej čistoty a slobody. V tých chvíľach prijal nielen istotu, že je Božie dieťa, ale aj povolanie, že až do smrti bude ľuďom zvestovať, čo Ježiš urobil pre neho a že chce zachrániť každého, kto o Neho stojí.